П`ятниця, 29.03.2024, 13:51
Главная » 2012 » Листопад » 30 » We celebrate Thanksgiving, або Ми відзначаємо День Подяки
We celebrate Thanksgiving, або Ми відзначаємо День Подяки
In America, on the fourth Thursday of every November, we celebrate Thanksgiving, or Turkey Day. Families and friends gather together around a giant turkey feast, and we each say what we are thankful for this year. It is also a time where we help people who have less than us. This year, to celebrate Thanksgiving, the American Culture Club hosted a Thanksgiving Disco at school number 6. 118 students from various schools danced the night away, and made a poster about what they were thankful for this year. In the spirit of Thanksgiving, all of the money raised will help children with disabilities. We will be buying Ded Moroz a new costume, so he can deliver presents to the children with disabilities on St. Nicolai Day. The disco was a great success, and we are looking forward to the next one!

В Америці, в четвертий четвер кожного листопада ми відзначаємо День Подяки, або День Iндички. Сім'ї і друзі збираються навколо гігантського свята індички, і кожен з нас каже, що дуже вдячний за цей рік. Це також час, коли ми допомагаємо людям, які потребують допомоги. У цьому році, щоб відсвяткувати День подяки, Американський клуб культури організував дискотеку Подяки в гiмназiї iм. Т.Г. Шевченка. 118 учнiв з різних шкіл танцювали безперервно, і повідомляли про те, за що вони були вдячні минулому року. У дусі подяки всі зібрані гроші допоможуть дітям з обмеженими можливостями. Ми будемо купувати Діду Морозу новий костюм, тому він може доставити подарунки дітям з обмеженими можливостями в День Святого Миколая. Дискотека мала великий успіх, і ми з нетерпінням чекаємо наступну!
Просмотров: 859 | Добавил: VVS | Рейтинг: 0.0/0